Arı Sokması Durumunda Neler Yapılmalı?

Arı iğnesini vücudunuza soktuğu anda iğnenin ucunda yer alan zehir kesesini bırakarak kaçmaktadır. Böyle bir durumla karşılaşmanız halinde zor olsa daöncelikle sakin davranıp panik yapmamanız gerekmektedir.

Panik haliyle bölgeyi sıkarak çıkartmaya çalışırsanız zehir kesesindeki tüm zehri vücudunuza almış olursunuz. Bunu yapmak yerine bıçak ya da yassı bir şeyile birlikte kazıyarak çıkartmanız tavsiye edilir. Arının iğnesini çıkarmasının ardından yapılması gereken varsa amonyak yöntemi uygulamaktır. Amonyak arının soktuğu bölgeye sürülebilir veya bir bardak su içerisine yaklaşık 20 damla kadar damlatılarak içilebilir. Bu konuda uygulanabilecek bir diğer yöntem arı sokmasına karşı eczanelerde satılan kremleribölgeye uygulamaktır. Bu kremlerin içeriğinde yer alan Antihistaminik ve Steroid maddeleri bölgedeki şişkinliği giderecektir. Arı sokması durumunda kesinlikle yapmamanız gereken yöntemler ise sokulan bölgeyi ovalamak ya da o bölgeye basınç uygulamak. Bölgeye uygulanan ovalama ya da basınç uygulamak zehri daha fazla bölgeye yayacağından asla önerilmemektedir.

Arı Sokmasına Fayda Sağlayan Diğer Yöntemler;
Arı sokulan bölgeye soğuk kompleks uygulanması, bunun için buz ya da soğuk bir şeylerin bölgeye uygulanması iyi gelmektedir. Yine yoğurt sürülmesi de önerilen bir diğer yöntem olup hem acının azalmasını hem de soğuk tutulmasını sağlar. Eğer arı bir şeyler yerken sokmuşsa sokulan yer boğazın içi olduğunda yapmanız gereken sirke ile erken erken gargara yapıp sonra size en yakın mesafedeki sağlık birimine başvurmanızdır.
Kaynak Siteye Teşekkürler.7gunsaglik.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...