Anne Sütünün Kalitesi Arttırma Yolları

İlk 6 ayda beslenmesini yalnızca sizin aracılığınızla gerçeklestiren bebeklerimizi emzirirken anne sütünün kalitesi pekte aklınıza gelmez.

Halbuki anne sütünün miktarı kadar kalitesi de son derece önemli bir durumdur. Bebeğin dünyaya gelmesinden sonraki ilk 6 ay içerisinde temel olarak anne sütü dışında hiç bir şey ile beslenemediğini göz önünde bulundurursak bebeklerin hayatlarını devam ettirebilmeleri açısından yegane besin kaynağı olan anne sütünün kalitesi büyük önem arz etmektedir. Bebeğin sağlıklı gelişimi, hastalıklara karşı korunması için annenin de kaliteli beslenmesi gerektiğini bir kez daha hatırlatmak istediğimiz bu yazımızda anne sütünün kalitesi nasıl anlaşılır sorununu yanıtlayacak ve daha sonra da anne sütünün kalitesini artıran besinleri, beslenme önerileri ve hatta ile ilgili siz değerli okuyucularımıza bilgiler vereceğiz.

Emzirme dönemi sürecinde annelerin beslenme şekli sin derece önemlidir. Zira bebeğin minimum 4 ay boyunca büyüme ve gelişmesine yardımcı olacak tek besin kaynağı anne sütüdür. Buna bağlı olarak anne ne kadar yeterli, dengeli ve kaliteli beslenirse, sütü de o denli verimli ve kaliteli olacaktır.

Anne sütünün artmasında etkili olan iki önemli faktör vardır. Bunların ilki bol sıvı tüketimidir. Günde 3 litreye yakın sıvı tüketilmelidir. Bu sıvı ihtiyacı su, taze sıkılmış meyve suları, süt, çorba, komposto ya da ayrandan içeceklerden karşılanabilir. Ne kadar bol sıvı tüketilirse anne sütü hacmi de o denli artar. İkinci faktör ise bebeği sık aralıklarla emzirmedir. Anne bebeğini ne kadar sık emzirirse kanallar da o kadar sık uyarılarak süt yapımının artması sağlanır. Yeni doğan bir bebeğin midesi ortalama olarak bir çay bardağı kadardır. Anne sütü sindirilmesi son derece kolay olan bir besindir. Bu nedenle yenidoğan bebeği annenin en çok 2 saatte bir emzirmesi bu noktada oldukça önemlidir.
Kaynak Siteye Teşekkürler.7gunsaglik.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...