Hamilelikte Tansiyon Yükselmesi

Bazı Anne adayları gebelik öncesi süreçte   yüksek tansiyona sahip iken bazı anne adaylarında ise  yüksek tansiyon gebelikle baş gösteren bir durumdur.  Gebelikte oluşan yüksek tansiyonun takibi için anne adayının  düzenli olarak kan basınç kontrolleri yapılmalıdır.

Gebelikte yaşanan  tansiyon yüksekliğinin belirtileri şu şekilde gerçekleşebilir;

Kronik hipertansiyon: kronik tansiyon adındanda anlaşılacağı gibi geblikten önceki süreçte var olan bir tansiyon çeşitidir.  gebeliğin 20. haftasına gelinmeden önce 140/90 aşan  yüksek tansiyon durumu varsa ya da veya 20. haftadan sonra saptanan yüksek tansiyon postpartum 12. haftada hala düzenli bir hal almadıysa bu tansiyon türü  kronik hipertansiyondur.
– Gestasyonel hipertansiyon: Gestasyonel hipertansiyon gebeliğin 20. haftasından sonra kendini, gösteren   ve postpartum 12. haftasından  öncedüzene giren tansiyon türüdür.

 Yüksek tansiyon tedavisi:

anne adayının kan basıncı değeri tehlikeli değerleri aşmıyorsa doğum anına kadar gebelik devam edebilir. ve tansiyonu düzenleyen ilaç kullanımına gidilebilir.

Şayet yüksek oranda  preeklampsi ya da eklampsi gerçekleşirse  tedavi yolu sadece doğumdur.

bu karar doğumda yaşanacak riskler  ve gebeliğe devam etmesi sırasında ve doğum sonrası  yaşayacağı risklerle karşılaştırılarak verilmelidirgerek duyyulduğunda  sezaryen yapılabilir. Çeşitli ilaçlar da kullanılabilir.
Kaynak Siteye Teşekkürler.7gunsaglik.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...