Akut Romatizmal Ateş, Nedenleri ve Tedavi Şekli

Streptokok bakterisinin neden olduğu enfeksiyondan sonra oluşan sistemik immün bir hastalıktır. Bu hastalık eklemler, beyin, deri ve kalbi tutabilmektedir.

Nedenleri ve Görülme Sıklığı
Temel nedeni yakın zamanda oluşan streptokokal enfeksiyonlardır. Yetişkinlerde de görülebilmekle birlikte daha ziyade 5-15 yaş arası çocuklarda rastlanmaktadır.
Bununla birlikte hastalığın ırsî olup olmadığı da tam olarak bilinmemekle birlikte aynı hastalığa sahip aile bireylerinde daha çok görüldüğü gözlemlenmiştir.

Bulaşıcı Bir Hastalık mıdır?
Romatizmalı ateş bulaşıcı bir hastalık değildir ancak hastalığa yol açan bakterilerin bulaşıcı olduğu bilinmektedir.

Kimler Risk Altındadır?
Yetişkinler de risk altında olup hastalığın çoğunluğunu oluşturan grup 5-15 yaş aralığındaki çocuklardır. Bu yaş aralığı dışında kalan bireylerde nadir rastlanmaktadır. Bu hastalığı bir kez geçirenler daha sonra da bu hastalığa yakalanabilmektedirler.

Tedavi:
Tedavi sürecinde antibiyotikler kullanılmaktadır. Kronik ya da dirençli vakalar için bu antibiyotikler önerilebilmektedir. Hastada oluşan şişlik ve ağrıların giderilmesi için doktor tarafından ağrı kesici verilebilir. Ancak doktora danışmadan aspirin vb. ilaçlar alınmamalı, çocuklara da kesinlikle içirilmemelidir. Yatak istirahati önerilebilir.
Romatizmal ateş daha sonraları da tekrarlayabilmekte ve bitiminde uzun süreli eklem- kalp komplikasyonları gelişebilmektedir.
Kaynak Siteye Teşekkürler.7gunsaglik.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...