Kadınlar İçin Zor Bir Karar: Çocuk Aldırma

Keşke hiçbir kadın bu kararı almak zorunda kalmasa ya da bırakılmasa, ancak böyle durumlar da pek nadir değil. Özellikle de Amerika Birleşik Devletleri’nde. Birleşik Eyaletlerde çocuk aldırma konusunda yeni bir boyut kazandıracak bir ilaç önerildi. Joe Pitts’in öne sürdüğü bu ilaç, çocuk aldırmaya gelenleri geri çevirip çevirmeme konusunda hastanelerin karar alma mekanizmasını güçlendirecek.

Bu ilaç çocuk aldırma karşıtlarının kabul ettirmeye çalıştıkları yeni bir öneri. Çocuk aldırma karşıtları içinse çocuk aldırmak için gerçekten kabul edilebilir sebepler öne sürülmelidir. Örneğin; tecavüz ya da yakın akrabalar arası cinsel ilişki sonucu olan hamilelikler çocuk aldırmaya sebep görülebilir.

Bu konular çocuk aldırma ile ilgili kanunların oluşumunda büyük tartışmalara yol açtı. Tüm bu tartışmalarda herkesin kabul ettiği tek bir şey vardı. O da kadının kendi vücuduyla ilgili karar alabilme hakkının olması gerektiğiydi. Çünkü çocuk aldırmaya izin verilmemesi kadın hak ve özgürlüklerine karşı çıkmak anlamına gelecekti.

Birleşik Eyaletler’deki “Yaşamın Korunması Hukuku” içeriğinde kadınlarla ve kadın haklarıyla ilgili konular bulundurmaktadır. Şimdilerdeyse bu kanunlar bütünü hastaneleri kadınlara uygun şekilde davranmaya yönlendiriyor. Çok nadir durumlarda bir kadının bebeğini korumak için kendi hayatını tehlikeye atması gibi kendi vücuduyla ilgili alacağı kararların bebeğinin hayatını tehlikeye düşürebileceği de öngörülüyor. Tüm tartışmaların sonucunda bir kadının çocuk aldırmaya karar verebilme hakkı hem anaysal hak hem de bir insan hakkı olarak kabul edildi.
Kaynak Siteye Teşekkürler.7gunsaglik.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...