Gebelikte En Sık Rastlanan Şikayetler Nelerdir?

1)Bulantı ve Kusmalar
Gebelikte en sık rastlanan şikayetlerin başında gelmektedir. Gün içerisinde herhangi bir saatte olabilse de sıklıkla sabahları olmaktadır. Tükettiğiniz bazı gıdalar ve haliniz bulantılarınızı artırabilmektedir. Gebe kadınların yaklaşık olarak yüzde 30 ila 50 sinde bulantılar rastlanmaktadır. Genellikle üçüncü ayın sonuna doğru kaybolmaktadır.

2)Memelerdeki Değişmeler
Gebelikte hormonal seviyenin artması ile birlikte memeler hassaslaşmaya ve büyümeye başlamaktadır. Bu hassasiyet genellikle ilk trimesterden yani üçüncü aydan sonra azalmaktadır. Meme başı ve aerola adı verilen halka gittikçe koyu bir hal almaktadır.

3)Ciltteki Değişiklikler
Gebelik sürecinde bazı kadınlarda cilt koyulaşması görülebilir. Bebeğin büyümesine ve ani kilo alımına bağlı olarak karın, kalça ve göğüs bölgelerinde çatlaklar oluşabilir. Bu sorun bebe yağı yardımı ile azaltılabilmektedir.

4)Diş Eti Kanamaları
Hormonlardaki değişikliğin artmasına paralel olarak hamilelik sürecinde özellikle fırçalama esnasında diş ve diş eti kanamalarının görülmesi muhtemel bir durumdur.

5)Ödem
Gebelikte ödeme bağlı şişmelerin oluşmasının temel nedeni vücudun sıvı toplamasıdır. Daha çok parmaklar, ayallar ve ayak bileklerinde oluşmaktadır. Beraberinde hipertansiyon da görülebilmektedir.
Kaynak Siteye Teşekkürler.7gunsaglik.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...