Erken Doğum Nedir, Erken Doğum Nedenleri

Normal şartlarda gebeliğin son bulma süreci 37 ile 40. haftalar arasındadır. Gebeliğin 37. haftadan önce son bulması durumu erken doğum olarak ifade edilmektedir. Erken doğum riski tek gebeliklerde yüzde 10 iken bu oran çoğul gebeliklerde daha fazladır. Erken doğumda yaş faktörü de etkili olup 17 yaş altı ve 35 yaş üstü kadınlarda daha sık rastlanmaktadır.
Gebeliğin beklenen ideâl süresi 9 ay 10 gün iken, herşeye rağmen erken doğumlard a meydana gelebilmektedir. Tıbbın gelişmesi üzerine ülkemizde son yıllarda daha fazla erken doğan prematüre bebek hayatta kalma şansına sahip durumdadır. Daha önceki yıllarda erken doğan bebekler için yaşam 27 hafta iken bugün bu sınır 24 haftaya kadar inmiştir. Bununla birlikte erken doğan bu bebekler erken doğumun verdiği dezavantajlar ile dış dünyaya uyumda problem yaşayabilmekte, çeşitli olumsuz sonuçlara maruz kalabilmektedirler. Bu nedenle uzmanlar erken doğma riski olan bebeklerin daha geç dünyaya gelebilmelerini sağlamak için ellerinden gelen tüm imkanları değerlendirmektedirler. Ancak tüm bu çabalara karşın her zaman erken doğumu engellemek mümkün olamamaktadır.

Erken DoğumunNedenleri?
Erken doğumun nedenine ilişkisi tek bir sebep göstermek mümkün değildir.
Çünkü erken doğum pek çok nedene bağlı olarak gelişen bir durumdur. En önemli nedenlerinin başında çoğul gebelik gelmektedir. Bunun dışında amniyon sıvısının fazla olması, rahim enfeksiyonları, kalıtımsal faktörler, rahimde kanama gibi durumlarda erken doğumu tetikleyen etkenler arasındadır.
Kaynak Siteye Teşekkürler.7gunsaglik.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...