Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları Nedir? Neden

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları Nedir?
Üst solunum yolu enfeksiyonları genelde virüs kökenlidir. Üst solunum yolları nefes aldığımızda havanın ilk ulastığı yerlerdir ve tüm virüs ve bakteriler.

direk oraya temas etmektedir. Enfeksiyonlar genel olarak hava yoluyla hapşırma, öksürme vs. şekillerde yayılmaktadır. Genellikle birey bu şekilde yayılan bakteri ve virüsleri solunum yolu ile kendi bünyesine alır ve üst solunum yolu enfeksiyonları şeklinde oluşmaya başlar.

Belirtileri Nelerdir?
Üst solunum yolu enfeksiyonu oluştuğunda birey de her bölüme ait farklı belirtiler ortaya çıkabilir. Örneğin gırtlak enfekte olduğunda ses kısıklığı, konuşurken seste çatallaşma; yutak enfekte olduğunda o bölgede ağrı gibi çeşitli belirtiler ortaya çıkmaktadır. Bunun dışında burun içerisindeki mukoza enfeksiyon aldığında buna remit adı verilir. Sinüslerde devreye girerse sinüzit ortaya çıkabilir.

Tedavisi Nasıl Yapılır?
Üst solunum yolu enfeksiyonlarında mevcut hastalığın tanısına ve neden olan etkene göre tedavi uygulanmaktadır. Örneğin öksürük, hafif balgam boyun ağrısı gibi belirtilerle ortaya çıkan larenjit durumlarında sıvı tüketimini artırma konuşmanın azaltılması ve buruna buhar uygulaması gibi bir tedavi şekli uygulanır. Hasta faranjit olmuş ise yine bol su içmesi tavsiye edilir. Bunun dışında sinüzit olunmuşsa yani burunda sarı akıntı, geniz akıntısı gibi şikayetler mevcut ise antibiyotik kullanılması tavsiye edilebilir. Tüm bunlarla birlikte bütün üst solunum yolu enfeksiyonlarında buruna tuzlu su ile yıkama yapılması tavsiye edilir. Çünkü üst solunum yolu enfeksiyonları genellikle burundan gelen enfeksiyonlar tarafından ortaya çıkmaktadır.
Kaynak Siteye Teşekkürler.7gunsaglik.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...