Tırnak Batması ve Tedavisi

Tırnak batmasının oluşmasından pek çok değişik faktör neden olabilir. Bunların en başında hatalı kesme ve pedikür işlemleri gereğinden çok kısa kesme ve köşeleri çok derin kesme gibi durumlar gelmektedir ki bu gibi durumlar çevredeki derinin, tırnak kanallarının üzerine doğru ilerlemesine neden olur ve tırnak, derinin içine gömülerek uzamaya başlar.
Bir diğer neden yanlış ayakkabı seçimidir. Dar ayakkabıların ve çok sıkı çorapların giyilmesi tırnakların üzerine veya kenarlarına baskı yapmaktadır. Bu durumda da tırnaklar kırılarak aşağıya doğru uzarlar ve derinin içine gömülürler.

Başka bir önemli neden ise ayakların çok fazla terliyor olması ve ayak hijyeninin yeterli oranda sağlanamıyor olmasıdır. Eğer ayaklar aşırı derecede terliyorsa ve iyi kurulamamasından dolayı nemli kalıyorsa bu durum çevre dokularının gereğinden fazla yumuşamasına neden olur. Böyle bir durumda da tırnağa gelecek herhangi bir darbede tırnak, tırnak kanalındaki deriyi keser, içine gömülür ve batar.
Başka bir neden de travmalardır. Tırnak plağına ya da ayak parmağına gelen travmalar sonucunda çevre doku zarar görebilir. Böyle bir durumda tırnak etin içine gömülerek düzensiz bir şekilde uzamaya başlar.
Kaynak Siteye Teşekkürler.7gunsaglik.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...