Stockholm Sendromu Nedir? Belirti ve Tedavi

Stockholm sendromu, rehine olan veya esir düşen kişilerin travmaya maruz kalmaları sonucunda saldırganı kendilerine yakın hissetmeleri ve bir şekilde onunla özdeşim kurmaları durumudur.

Ilk defa 1973 yılında İsveçli bir psikiyatrist tarafından tanımlanmıştır. Birey kendisini rehin alan kişiye kendine karşı tavırları doğrultusunda sempati duyabilmekte ve bağlanabilmektedir.

Nedenleri:
Stockholm sendromunun nedeni tam olarak bilinmemekle beraber bazı açıklayıcı mekanizmalar mevcuttur. Hastalığının genetik yönünden bahsedilemez. Daha çok kişilik bakımından bağlanma problemi yaşayabilen bireylerde görülmektedir. Bireyin kendi yaşamında mutsuz ve yalnız olması ve depresyon içerisinde bulunması da temel nedenleri arasındadır.
Belirtileri:

Travmanın yarattığı stres semptomları ( hareket etmede ve konuşmada güçlük çekme, donakalmışlık hali gibi) Saldırgana karşı minnet duygusu, aşka kadar gidebilecek yoğun bağlılık Depresyon gibi ağır duygusal semptomlar gibi durumlar stockholm sendromunun temel belirtileridir.
Tedavisi:
Stockholm sendromunda etkilenen bireyin ihtiyacına göre bir tedavi programı uygulanır. Psikoterapide hastaya güven verici bir ortam hazırlamak çok önemlidir. Ön koşul olarak bu sağlandıktan sonra hastanın eski haline dönmesi için çeşitli terapiler düzenlenir ve hasta tedavi edilir.
Kaynak Siteye Teşekkürler.7gunsaglik.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...