Çocuklarda Gece Altını İslatma

Gece altını ıslatma, uyku esnasında bilinçsiz olarak veya farkına varmadan idrar kaçırma durumu olarak tanımlanmaktadır.

Normal gelişim özelliği gösteren çocukların çoğu 2 4 yaş aralığında tuvalet eğitimini kazanmış olmalıdır. Bu anlamda hem gece hem de gündüz idrarını tutma becerilerini kazanmış olmaları beklenmektedir.

Alt Islatmanın Nedenleri
1)Fizyolojik Faktörler
Gece ıslatmalarının birçoğu (ortalama %90-95 i) bu grupta yer almaktadır. Bu grupta yer alan çocuklar gece uykusundan mesanelerinin dolu olduğunu hissedemezler. Uyku derinlikleri çok fazla mesane kapasiteleri son derece düşüktür. Bir diğer önemli nokta genel itibariyle alt ıslatma genetik yatkınlığa dayalıdır.

2)Organik Faktörler
Çok küçük bir oran da olsa alt ıslatma problemi yaşayan çocukların bir kısmında böbrek hastalığı diyabet gibi bulgular saptanmaktadır. Organik vakaların 1 diğer kısmını ise ‘polisemptomatik altını ıslatma’ dediğimiz sık ve acil idrar yapma gibi yakınmalar oluşturmaktadır. Bununla birlikte idrar yolu enfeksiyonları da bu soruna neden olabilmektedir.

Tedavisi:
Eğer sorun idrar yolu enfeksiyonu kaynaklı ise bu sorun öncelikle tıbbi yollarla çözülmelidir. Fizyolojik kaynaklı ise aşağıdaki ilkeler dikkate alınmalıdır:
-Çocuk için tuvalete gitmek kolay hale getirilmelidir.
-Akşam geç saatlerde özellikle yatmaya yakın vakitlerde çocuğun fazla sıvı tüketimi engellenmelidir.
-Çocuğun yatağa girmeden önce tuvalete girmesi sağlanmalıdır.
-Çocuğa gece kuru kalması için bez bağlanmalıdır.
-Çocuğun altını ıslatmadığı geceler bir kağıda not edilmelidir.
-Çocuğun özgüven duyması ve benlik algısı desteklenmelidir.
Kaynak Siteye Teşekkürler.7gunsaglik.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...