Burusella Hastalığı Belirtileri Ve Tedavisi

Burusella hastalığı genellikle hayvancılık ile yakın ilişkisi olan insanlarda görülen bir hastalıktır. Hayvanlarda yavru atma ya da malta humması olarak bilinen hastalık, iyi pişmemiş et ve yeterli dezenfektasyon edilmemiş süt ve süt ürünleri yolu ile insanlara bulaşmaktadır. Özellikle kaynamamış sütten yapılan ve gereken süre bekletilmeden tüketilen peynir ve çökelek gibi süt ürünleri hastalığın bulaşmasında başrolü oynamaktadır.

Hastalığı belirtilerine gelince;

Gün içinde ortalama 4-5 saat aralıklar ile görülen yüksek ateş Yüksek ateşin akabinde şiddetli terleme ile birlikte ateşin düşmesi Halsizlik ve güç kaybı Aşırı iştahsızlık Baş ağrısı ve kas ağrısı Özellikle bel ve bacak bölgesinde hissedilen sızılardır.
Teşhiş ve Tedavi:

Burusella hastalığı teşhisi tam teşekküllü hastane ortamında belirlenebilmektedir. Hekim bulguları değerlendirerek ve gereken tıbbi tetkikleri gerçekleştirerek teşhisi koyabilir. Teşhisi koyulan hastaya öncelikle tetrasiklin ve streptomisin tedavisi uygulanır. Uzun süreli bir tedavi sürecine ihtiyaç duyulan Burusella hastalığı tedavi edilmediğinde beyin zarı iltihabı (menenjit) ve kalp hastalıklarına neden olabilmektedir.
Kaynak Siteye Teşekkürler.7gunsaglik.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...